Kimchi - najzdrowsza potrawa na świecie




O kimchi przeczytałam kilka lat temu w książce Barbary Demick "Światu nie mamy czego zazdrościć". Książka opowiada historię mieszkańców Korei Północnej, którym udało się uciec z totalitarnego kraju. Jest to narodowe danie dla obu Korei, jednak podczas gdy w Korei Południowej jest urozmaiceniem bogatego i różnorodnego menu, na północy stanowi podstawę diety dla całych rodzin w ciągu zimowych miesięcy.

Przepisów na kimchi jest tak wiele, że trudno powiedzieć który przepis jest podstawowy. Ja swoje zrobiłam ze składników, które muszą się w kimchi znaleźć, czyli kapusta pekińska, marchew, czosnek, plus dodałam takie, które lubię a pojawiają się w wielu przepisach - kalarepa, jabłko, imbir.

Kimchi uważane jest za jeden z 5 najzdrowszych pokarmów świata (według amerykańaskiego magazynu Health). Jest bogata w witaminę C, a także A i witaminy z grupy B. Jak wszystkie kiszonki zawiera kwas mekowy, który korzystnie wpływa na nasz system trawienny a duża ilość imbiru i czosnku chroni nas przed przeziębieniem.

Sekret dobrego kimchi tkwi we właściwej papryce, tzw. gochugaru oraz glutenowej mące ryżowej. Oba te składniki najlepiej kupić w sklepach azjatyckich, wtedy możemy mieć pewność, że nasze kimchi będzie najbardziej zbliżone do swojej oryginalnej wersji.

Przepis na kimchi:

Składniki:

kapusta pekińska
1,5 l wody
2-3 łyżki soli morskiej

1 marchewka
1/4 jabłka
1/4 kalarepy
1/4 szklanki pora
1/4 szklanki cebulki dymki
1 średniej wielkości ząbek czosnku
pół centymetra korzenia imbiru
3 łyżki sosu rybnego
2-3 łyżki płatków chili (gochugaru)
2-4 łyżki mielonej słodkiej papryki
pół łyżeczki soli

3/4 kubka wody
2-3 łyżki mąki ryżowej
1 łyżka brązowego cukru

Przygotowanie kimchi:

1. Kapustę przekrawamy wzdłuż na pół, a następnie jeszcze raz wzdłuż na ćwiartki. Z środka wykrajamy twarde części i kroimy kapustę w kwadraty o boku ok. 2-3cm.

2. Przekładamy kapustę do miski i mocno solimy. Dokładnie mieszamy całość aby sól dotarła we wszystkie miejsca.

3. Odstawiamy na 1,5 godziny aby kapusta zmiękła. Co pół godziny ponownie mieszamy.


4. Po 1,5 godziny płuczemy kilkukrotnie kapustę z soli. 

5. Do garnka wlewamy 3/4 szklanki wody, mąkę ryżową i cukier. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 2-3 minuty tak, aby mieszanka zgęstniała jak kisiel. 

6. Odstawiamy do schłodzenia.

7. Warzywa kroimy: marchewkę, kalarepę w cienkie paseczki długości 3-4 cm, cebulkę w paski ok. 5 cm. Z jabłka wykrawamy gniazdo nasienne i kroimy w kostkę. Pora przekrawamy na pół a następnie kroimy w cienkie plasterki. Imbir ścieramy na tarce lub ucieramy w moździerzu. Czosnek miażdżymy nożem i kroimy w drobną kostkę. 


8. Po przestygnięciu wody z mąką dodajemy do niej płatki chili, paprykę słodką, imbir, czosnek i pół łyżeczki soli. Dokładnie mieszamy. 



9. Do pasty wrzucamy pokrojone warzywa (poza kapustą) i ponownie mieszamy.

10. Teraz należy pastę wetrzeć w pokrojoną kapustę tak, aby pokryć każdy listek. Zakładamy na rękę rękawiczkę (gumową lub foliową), aby zabezpieczyć dłonie przed ostrą pastą, która może piec. 

11. Po wymieszaniu przekładamy całość do szklanych lub glinianych pojemników (ważne żeby nie były plastikowe, ponieważ podczas fermentacji plastik może wejść w reakcję i wydzielić trujące substancje). 



12. Kimchi odstawiamy do kiszenia na 48 godzin w temperaturze pokojowej. 

13. Po tym czasie kimchi przekładamy do lodówki. Jest już gotowe do jedzenia ale najlepsze jest po 2-3 tygodniach.

Smacznego!

Share this:

ABOUT THE AUTHOR

Hello We are OddThemes, Our name came from the fact that we are UNIQUE. We specialize in designing premium looking fully customizable highly responsive blogger templates. We at OddThemes do carry a philosophy that: Nothing Is Impossible

0 komentarze:

Prześlij komentarz